Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
       

VYSVĚTLENÍ POJMŮ » SOLNÝ KVĚT

SOLNÝ KVĚT

Největším škůdcem pro všechny naše budovy a stavby jsou rozpustné soli. Tyto soli může do zdiva a na jejich povrch transportovat pouze kapilární vzlínající vlhkost. Proto je nutné co nejrychleji vysušit zdivo a tím zastavit kapilární vzlínající vlhkost  a transport rozpustných solí.

V každé zemi je vlhkost, a proto při výstavbě památek, budov i domů, se každá zeď stává potencionální transportní cestou pro kapilární vzlínající vlhkost. Tento problém je však ještě více komplikován výskytem rozpustné soli. Protože každá půda i každý porézní stavební materiál v sobě tyto soli váže. Vlhkost, neboli voda tyto soli rozpouští a pomocí kapilár vytvořených ve zdivu je transportuje do zdi i na povrch zdiva. Na povrchu zdiva pak následně dochází k odpařování vlhkosti, ale sůl v podobě krystalického solného květu na tomto povrchu zdí zůstává.

Soli a solný výkvět mění svoje skupenství na základě vlhkosti vzduchu a okolní teploty. Jednou může být toto měrné skupenství krystalické, v druhém případě může být třeba kapalinou. A právě tyto opakující se přeměny z kapalného na krystalické skupenství mají za následek například trhání obkladových barev, praskání a odlupování omítky, opadávaní obkladů, nebo celých částí omítnutých stěn a stavebních hmot. Soli a solný výkvět je potřeba dostat co nejrychleji z Vašeho domu, nebo sklepa, protože právě soli pohlcují a udržují vlhkost. To se dá sledovat i v jarních a letních měsících, kdy po dlouhé zimě teplý a vlhký vzduch pronikne do sklepa, nebo do v zimě neobydlených prostror. Následně se tyto zdi, obsahující soli nasají vlkostí ze vzduchu a opětovně provlhnou. To co je potřeba neprodleně udělat, je okamžitě tuto sůl odstranit kartáčem ze zdí, všechny zbytky, které spadají na zem důkladně vysát a odstranit ze sklepa. Dále doporučujeme v prvé řadě odstranit příčinu, kterou je právě kapilární vzlínající vlhkost. Odstranění této příčiny se dá řešit instalací našich odvlhčovacích systémů TINITI, které odvlhčí zdi a při tomto odvlhčování tzv. vyplaví soli díky kapilárním kanálkům na povrch zdi, nebo podlahy. Následně se tyto solné květy mechanicky odstraní kartáčem, vysáním a odstraněním z prostoru. Po úplném vysušení zdí je pak následně doporučeno postižené zdi ošetřit, buď prodyšným povrchovým nátěrem a nebo omítnutím. Dále doporučujeme tento prostor následně vydezinfikovat pomocí OZONU O3. Ten zničí všechny zárodky plísní. O ozonování se můžete informovat na odkazu : "OZONOVÁNÍ O3"

INFORMACE a objednat můžete na: Tel.: 608 320 540,  E-mail: hakl@tiniti.eu