Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
       

VYSVĚTLENÍ POJMŮ » KAPILÁRNÍ VZLÍNAJÍCÍ VLHKOST

KAPILÁRNÍ VZLÍNAJÍCÍ VLHKOST

Kapilární vzlínající vlhkost nás trápí u mnoha staveb, ať už se převážně jedná o památky, nebo o jiné a modernější rozsáhlé budovy a domy. Kapilární vzlínající vlhkost se většinou projevuje u starých budov a památek, které proti této kapilární vzlínající vlhkosti nemají žádné horizontální izolace. Bohužel se však v posledních letech objevuje tento problém stále více i u mnohem mladších staveb a domů. Jsou zaznamenány i připady, kde byla u nových domů špatně odvedena práce při jejich zakládání, ať už špatným postupem kladení izolace, ale i mnohdy dodatečným i nepatrným porušením při práci dalších řemesel. Tato sktečnost následně zapříčinila, že se problém ohledně nefunkční horizontální izolace objevil již po pár letech.

Kapilární vzlínající vlhkost se rozšiřuje pomalu, ale po několika letech dokáže vytrvale zasáhnout i podstatnou část stavby, nebo objektu. Může to trvat roky, ale i desítky let. Mnohdy stačí i centimetrové porušení horizontální izolace, a problem je na světě. V každé zemi je vlhkost, a proto při výstavbě památek, budov i domů, se každá zeď stává potencionální transportní cestou pro kapilární vzlínající vlhkost. Tento problém je však ještě více komplikován výskytem rozpustné soli. Protože každá půda i každý porézní stavební materiál v sobě tyto soli váže. Vlhkost, neboli voda tyto soli rozpouští a pomocí kapilár vytvořených ve zdivu je transportuje do zdi i na povrch zdiva. Na povrchu zdiva pak následně dochází k odpařování vlhkosti, ale sůl v podobě krystalického solného květu na tomto povrchu zdí zůstává.

Odvlhčení zdiva je vlastně zastavení kapilární vzlínající vlhkosti a s ní také zastavení transportu rozpustných solí. Každý stavební materiál, ať už je to cihla, pískovec, nebo jakýkoli jiný porezní materiál, má svou vlastní kapilární strukturu s malými, nebo velkými póry. Proto je nutné vždy zastavit kapilární vzlínající vlhkost pomocí kvalitní horizontální izolace. To lze však řešit jen u nových staveb a to při zahájení samotné stavby. U již stávajících staveb je nutné provést tzv. dodatečnou horizontální izolaci, ať už v podobě podřezávání domů, chemických injektáží a nebo kombinaci podobných stavebních zásahů. Bohužel to často funguje jen v malém množství případů, protože často pak dochází k vedlejšímu poškození statiky, popraskání mnohdy zdravých zdí a tedy i k ohrožení lidí.

Kapilární vzlínající vlhkost je možné zastavit i jinak, pomocí systémů TINITI,  šetrně a trvale, bez poškození staveb a zásahu do statiky, bez okolního znečištění a ekologicky, bez škodlivých dopadů na lidi, zvířata a přírodu.

 


INFORMACE a objednat můžete na: Tel.: 608 320 540,  E-mail: hakl@tiniti.eu